poniedziałek, 14 maja 2018

Łóżeczka domki oraz nasz projekt
1/2

   Nawiązują do ostatniego artykułu o dziecięcych pokojach rozkochałam się w łóżeczkach dla dzieci w kształcie domków. Znalazłam masę inspiracji w związku z kształtem, kolorem, wysokością oraz dodatkami jak komin czy szuflada. Stworzyłam swój projekt idealny i zamówiłam (ale o tym już w innej notatce).
  Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wiek naszego szkraba. Liwia ma 14 miesięcy i nie spodziewaliśmy się, że tak szybko kupimy jej zwykłe łóżko, ale niestety łóżeczko które miała ( turystyczne) długo nie wytrzymało, więc nie było sensu w tym wieku kupować kolejnego łóżeczka dla niemowlaka. W związku z czym poszukałam inspiracji oraz informacji czym się kierować przy projekcie (niestety żadne z dostępnych nie odpowiadało mi w 100%) i zamówiłam takie cudo u stolarza.

   Po pierwsze wymiary materaca. W naszym przypadku jest to 180x90cm. Wzięłam tu pod uwagę zdanie koleżanki, która kupiła córce 2 letniej małe łóżko, a po kolejnych 2 latach była zmuszona je wymienić. Musimy oczywiście brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym się będzie znajdowało oraz fakt, że nie ma możliwość składania go w trakcie dla jak kanapy i fotele jednoosobowe. Kolejną wzmianką była moja obawa o pierwsze noce, czy nawet wieczorne czytanie bajek, najzwyczajniej w świcie chcieliśmy z mężem mieć możliwość położenia się obok naszej małej istotki, tak abyśmy oboje mieli swobodę bez większej krępacji ruchów... oraz stelaż nas utrzymał.

   Stelaż - bez względu na to czy kupujemy gotowy projekt czy zamawiany musimy pamiętać o stelażu. Zauważyłam, że wiele sklepów/stolarzy podaje cenę łóżka domku, a pod spodem milion gwiazdek z informacją dodatkową np. 50zł - komin, 200zł szuflada, 100zł stelaż...itp.

   Szuflada nie da się ukryć jest w tym przypadku bardzo praktycznym rozwiązaniem, szczególnie dla rodziców przyzwyczajonych do łóżeczka z szufladą. Ostatecznie jednak nie zdecydowałam się na żadną z szuflad ( pojedyncza lub podwójna) ze względu na ilość miejsca w pokoju ( problem z wysuwaniem) oraz wysokość łóżeczka.

  Łóżeczka możemy dostać takie, które całkowicie stoją na podłodze (bez nóżek, ale wtedy też stelaż leży na podłodze), mają krótkie nóżki ( w naszym przypadku 5cm) lub z podwyższeniem na szuflady czy kosze na zabawki. Córcia już dobrze chodzi i wspina się nawet na nasze wysokie łóżko, ale nam zależało, aby swobodnie mogła się odwrócić i siąść pupcią na materacu, czy lekko ponieść nóżkę i wejść do łóżeczka. Pozostaje również kwestia wypadnięcia przez otworek w barierkach, co 20cm wysokość ( liczone z grubością materaca) nie stanowi dużego zagrożenia ( ale i tak podkładamy poduszki :D ).

  Nie wszystkie łóżeczka mają barierki - kierowane są one głównie do małych dzieci oraz dziewczynek ( efekt płotka). Wysokość takiej barierki powinna być uzależniona od grubości materaca, ponieważ ma chronić przed wypadnięciem, a jeśli mamy np. 25cm barierkę, a materac 21cm nie stanowi żadnej ochrony. Ważne jest również umiejscowienie otworu z wejściem. Dla nas praktyczne i estetyczne wydało się się rozwiązanie ustawienia go po środku (i się sprawdza) , ale często znajduje się po jednej stronie (wtedy musicie brać pod uwagę jak będzie łóżeczko ustawione w pokoiku). Czasami także przy otworze na wejściu montuje się dodatkowe belki pionowe, co nie da się ukryć bardzo ładnie wygląda (ale np. w naszym przypadku by się nie sprawdziło, ponieważ dorosłemu ciężko lub w cale nie dałoby się wejść do łóżeczka)

   Wysokość domku zazwyczaj sięga ok 2m (licząc także komin) wtedy dziecko lub dorosły nie mają problemu z poruszaniem się w jego przestrzeni, a także mają możliwość zawieszenia dekoracji (np. cotton bals lub pompony) na poziomej belce bez ich ingerencji w codziennym użytkowaniu. Nie każde łóżeczko posiada wspomniany już komin (my dostaliśmy w gratisie) ale uważam, że dodaje uroku - w końcu to domek! :)

   Możemy zdecydować się na łóżko w naturalnym drewnie / bejcowanym lub wybranym kolorze, ale zazwyczaj jest to kolor biały.

   Nie muszę chyba wspominać jak ważny dla ukształtowania kręgosłupa w tym wieku jest materac, dlatego nie należy na nim oszczędzać. Po długich researchach wybraliśmy dla córki jeden z modeli Hevea odpowiedni do jej wieku.

   A teraz to co lubią wszyscy... kolorowe obrazki :) :
3/4


5/6


7/8


9/10


   Na zakończenie pokaże wam mój prosty szkic dla stolarza, którego efekty pokaże już w czwartek.


14 komentarzy:

 1. Piękne są takie łóżeczka :) Czekam na efekt końcowy! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o takim pokoju marzy chyba każde dziecko ":)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł na łóżeczko dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Są cudne. Szkoda, że nie mam małych dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie łóżeczko domek jest świetne ! Ciekawa jestem waszego efektu.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te łóżeczka są prześliczne. Szkoda, że moje szkraby tak szybko wyrosły.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne łóżeczko :) u nas mała wypadała poczatkowo. teraz juz sie nauczyla. ale lozeczko zmienilismy na takie "rosnace z wiekiem" wiec na razie wciaz zajmuje malo miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana, ale piękności tu pokazujesz! A ja właśnie przymierzam się do urządzania pokoju dziecięcego...Piękne inspiracje! Czekam na efekt końcowy Twojego projektu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przecudownie wygląda taki domek <3 Zostaję u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam te łóżka- muszę mojej małej takie ogarnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne projekty ; ) Dziecko śpiąc w takim miejscu na pewno będzie spokojniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 12. ukochane łóżko mojej córki, z tymże ona ma z krytym daszkiem imitującym dachówkę :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Prześliczne :) My niedawno kupiliśmy córce materac rehabilitacyjny, bo ma problemy ze skoliozą i zażyczyła sobie takie łóżko dlatego zbieram inspiracje :)

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję :)