czwartek, 31 maja 2018

Doniczki do dziecięcego pokoju   Przyznaję się, że nie zdawałam sobie sprawy, iż w pokoju dziecięcym nie powinny się znajdować niektóre rodzaje kwiatków doniczkowych. Oczywiście byłam świadoma, że u rocznego dziecka, które jest ciekawe świata nie ustawię na parapecie tuzina kaktusów czy muchołówek, ale inne kwiaty zabronione mnie zaskoczyły.

   Ucząc dziecko podlewania i opiekowania się roślinką uczymy wielu pozytywnych zachowań. Warto również pozwolić dziecku wybrać samemu roślinę oraz jej doniczkę. Wśród tych roślin nie powinny się znaleźć rośliny trujące lub uczulające.

 • Bluszcz pospolity - jego sok ma właściwości trujące. Kontakt ze skórą może spowodować czerwony obrzęk, a zjedzenie liści, pędów czy owoców wywoła pieczenie gardła, gorączkę, wysypkę, a nawet konwulsje.
 • Pierwiosnek kubkowaty - może uczulać osoby wrażliwe na priminę. Kontakt ze skórą powoduje wysypkę, czasami nawet stan zapalny.
 • Cyklamen, czyli fiołek alpejski - zawiera saponiny oraz glikozyd cyklaminę. Zjedzenie tych substancji powoduje wymioty, bóle żołądka, biegunkę, a nawet zawroty głowy, pocenie się, drgawki.
 • Oleander - zjedzenie jego pędów, liści czy kwiatów powoduje przyspieszenie lub spowolnienie rytmu serca, nudności, wymioty, biegunkę.
 • Difenbachia, filodendron, monstera, rafinodofora, skrzydłokwiat, zroślicha - zawierają nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Ich sok działa drażniąco na skórę, błony śluzowe jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz na spojówki. Może spowodować utrudniający oddychanie obrzęk warg, ust, języka, krtani.
 • Poinsecja i inne wilczomleczowate - mają trujący biały sok. Zjedzenie niewielkiego fragmentu rośliny powoduje wymioty i biegunkę. Sok silnie podrażnia rogówkę, może też wywołać zapalenie skóry.  
  * informacje zaczerpnięte ze strony murator.pl 

   Zatem jakie można wybrać do pokoju dziecięcego? Kilka przykładów:
 - gerbera - podobne do dużych stokrotek
- begonia - liście w kształcie serca i kolorowe kwiaty
- zioła np. bazylia, mięta, szczypiorek, pietruszka itp.
- chryzantema - bajeczne kształty i kolory mogą rozwijać wyobraźnię

Do pokoju dziecka, które dopiero zaczyna poznawać świat, idealna będzie zielistka lub trzykrotka. To rośliny, które nie kwitną, ale mają ładne, pasiaste listki. Natomiast dla starszych dzieci także wspomniane już kaktusy i muchołówki.

  Kiedy już wybierzemy kwiaty, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się nietypowe, dziecięce doniczki. Może to być zakup lub idealny pomysł na wspólną, praktyczną zabawę z rodzicami. Oto kilka inspiracji:3/4


5/6


7/8


9/10  Jakie kwiaty stoją w pokojach waszych dzeci? ... a może nie lubicie kwiatów doniczkowych, a jedynie te w ogródku?

13 komentarzy:

 1. Wiedziałam, że są trujące kwiaty, na które należy uważać, albo po prostu ich nie mieć, gdy ma się małe dzieci. Ale nie wiedziałam o wszystkich, o których tu piszesz. Na pewno przyda mi się w najbliższym czasie takie zestawienie:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Małych dzieci już nie mam, ale wpis i tak przeczytałam z zaciekawieniem :-)) Te doniczki są urocze :-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne, zwariowane doniczki. Będę musiała kupić takie ze zwierzaczkami, bo są naprawdę ładne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od pewnego czasu bardzo interesuje mnie jakie rośliny powinny być w domu i dlaczego akurat w tym miejscu. jednak nigdy nie interesowałam się roślinami z punktu widzenia dziecka. Więc taka lista z pewnością się przyda na przyszłość.
  Ale doniczki - rewelacyjne. Mnie najbardziej podobają się te betonowe. oczywiście trochę inaczej ozdobione, ale na punkcie betonu to mam ostatnio fioła. NA punkcie sukulentów i kaktusów również. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny pomysł z tymi doniczkami, są wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 6. Urocze doniczki :) Ja nie mam roślin w pokoju, bo niestety nie jestem dla nich dobrą opiekunką.
  Pozdrawiam!
  MY BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ one sa piękne. Dodają uroku i radości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne uśmiechnięte doniczki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kaktusa nie dałabym do dziecka do pokoju :) ale inne kwiaty - owszem!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny temat! Genialne wzory. Sama z chęcią poczynilabym taką doniczke. Te z puszek są rak proste a urocze! Harry Potter - fantastyczna!

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna dekoracja dziecięcego pokoju. Najbardziej spodobał mi się Osiołek z Kubusia Puchatka, jest naprawdę uroczy!

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję :)