niedziela, 31 grudnia 2017

Plany noworoczne oraz jak je osiągnąć!1/2

   Większość z nas w ten ostatni dzień roku zaczyna snuć wielkie oraz mniejsze plany. W tym roku... kupię dom, więcej będę czytać, zmienię pracę, zacznę uczęszczać na zumbę.... itp. Niestety z tego co zauważyłam przy podliczeniu poprzedniego roku mało z nas spełnia swoje postanowienia chociażby w 50%. Miło jest planować i móc się rozmarzyć, ciężej osiągnąć swój cel. Spróbujmy się w tym roku zabrać do tego razem!

 1. Rodzaj naszego celu

   Najpierw musimy zdecydować o rodzaju naszego celu. Niezależnie od tego co wybierzemy, czy będzie to odchudzanie, czy większa ilość snu czy nawet kupno samochodu, nasze podejście powinno być takie samo! Punkt po punkcie spróbujemy się odnieść do naszych planów i głęboko nad nimi zastanowić. Oto kilka propozycji:


35W skrócie proponowane listy:
- Lista dobrych nawyków
- Lista zmian w sobie samym i otoczeniu
- Lista wielkich planów na rok 2018
- Cele typu - oszczędności, zdrowotne, rodzinne, domowe, itp
- Pomysły na spędzanie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi
- Lista rzeczy, które sprawiają mi radość i tych, które mnie złoszczą czy smucą
- Lista ułatwiająca osiąganie celu, np. w nauce, ćwiczeniach czy zdrowych nawykach
- Lista rzeczy, które o których dawno myślimy, marzymy, lub nas dręczą - oczyśćmy swój umysł
- Lista propozycji jak zaoszczędzić swój czas
- Lista planów jak poprawić działanie swojego biznesu, znaleźć nowych odbiorców oraz zmienić swoje nastawienie
- Lista pomieszczeń, miejsc, przedmiotów, które chcemy "oczyścić", aby wejść w pełnym "odświeżeniu" w nowy rok - odsyłam do książki "Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce" K.Kędzierskiej
... i  wiele, wiele innych


2. Lista i podział

  Stwórzmy zatem więc naszą listę, która ułatwi nam planowanie. Oczywiście każdy może zapisać takich list dowolną ilość, najważniejsze abyśmy byli pewni, iż jesteśmy w stanie je wypełnić. Lepiej jeden duży, ale spełniony cel rocznie niż 5 ledwo zaczętych!


6

   Listę możemy podzielić sobie na zadania dzienne, miesięczne czy ogółem roczne. Wszystko zależy od tego co planujemy. W przypadku odkładania oszczędności możemy codziennie odkładać pewną sumę lub raz w miesiącu co każdą wypłatę (jak w przykładzie poniżej).


3. Mniej / więcej

  Czasami wystarczy małe podsumowanie siebie, czego od siebie chcę więcej, a czego mniej... co mogę zrobić dla siebie i innych, a co odpuścić, bo jedynie marnuje mój czas!7

Irracjonalnie możemy także stworzyć listę składającą się z list. np. podpunkt a - stworzyć listę posiadanych leków w apteczce, b - stworzyć listę przyjaciół z którymi chętnie nawiązałabym wtórny kontakt, c- stworzyć plan idealnego dnia.... itp.4. Ściąga

  Kilka punktów jak osiągnąć swoje cele ( w skrócie):
1. Burza mózgów - czyli tzw. Brainstorming - wybieramy cele
2. Zastanawiamy się, czy na pewno chcemy wszystko realizować na raz i wybieramy (najlepiej) max 3 najważniejsze.
3. Wizualizujemy swoje plany, czasami wydrukowanie tekstów, napisów ( czy znalezienie książek) motywacyjnych ułatwi nam dojście do celu!
4. Dokładnie wypisujemy wszystkie myśli w podpunkty
5. Zastanawiamy się co nam ułatwi, a co utrudni cel
6. Czasami wystarczy nam rozmowa z osobą, która osiągnęła już dany cel, może to być również film motywacyjny lub wspomniana już książka.
7. Inspiracje z internetu ( jak w moim przypadku niezawodny Pinterest) mogą być  świetnym motywatorem!
8. Staraj się spisywać wszystkie chwile słabości i niwelować je
9. Skończ jedną listę i przejdź od razu do drugiej, nie trać zapału!
10. Ucz się na porażkach i świętuj każdy odhaczony punkt
11. Nigdy się nie poddawaj i szukaj kolejnych celów i marzeń!    Na zakończenie mam dla was małą niespodziankę. Chciałabym wam ułatwić zadanie noworoczne i podarować szablony do stworzenia własnych list oraz planów. Po kliknięciu w zdjęcie otworzy wam się format do wydruku a4, zapraszam także e-mailowo po pliki w formacie pdf.


   Wystarczy nam czasami tylko chwilę zastanowienia nad sobą i naszym życiem. Nie każdy musi lubić planowanie i prowadzenie list, chociaż zawszę do nich zachęcam, gdyż w pewnym sensie mamy pogląd na swoje rezultaty, ciężej nam o pewnych elementach zapomnieć i przy każdym odhaczeniu czujemy pewnego rodzaju dumę!Ewentualnie polecam również słoik, na oszczędności, marzenia, czasem nawet plany :)

11 komentarzy:

 1. Dzięki za niespodziankę.
  Wszystkiego naj... w 2018r.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna organizacja na cały rok !
  Szczęśliwego Nowego Roku, samych radości !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne wyzwania i plany - ja oczywiście jestem za wyzwaniem książkowym :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie postanowienia powinny być realizowane co miesiąc. W końcu ilu z nas podejmuje się czegoś w grudniu, styczeń jest pełen starań, w lutym z kolei nasza motywacja do osiągania postanowień maleje, aż w marcu zupełnie zapominamy o dotychczasowych planach. Może warto takie listy robić częściej? Co miesiąc, lub dwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjne zestawienie! Spróbuję 30 dniowy challenge. ;) Na prawdę przydatny wpis, ludziom często brakuje motywacji jak mnie samej a coś takiego może pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 6. To naprawdę wiele daje, sama coś takiego zrobiłam sobie będąc na diecie odchudzającej (rozpisane wyzwania na każdy dzień). rewelacja

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję :)